Copyright 2024 - Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Όλοι Διαφορετικοί Όλοι Ίσοι

Το σχολείο μας τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 με αφορμή την Ημέρα Πανελλήνιου Αθλητισμού, καθ? όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου συμμετείχε σε αθλητικές δράσεις.

Οι δράσεις με θέμα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα- Όλοι Διαφορετικοί, Όλοι Ίσοι» περιλάμβαναν συνεργασία με το 2ο Γ.Ε.Λ. Ρόδου, αγώνες μπάσκετ, αγώνες δρόμου, ποδόσφαιρο, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση, ομιλία και προβολή ταινιών μικρού μήκους με θέμα τη διαφορετικότητα, προβολή βίντεο παραολυμπιακών αγωνισμάτων καθώς και δημιουργία κολάζ.

Οι παραπάνω δραστηριότητες ολοκληρώθηκαν με επιτυχία καθώς οι μαθητές τόσο του σχολείου μας όσο και του Γ.Ε.Λ. Ρόδου συμμετείχαν με ενθουσιασμό, συνεργάστηκαν αρμονικά και έδειξαν έμπρακτα ότι κατανοούν το μήνυμα της συμμετοχής με ίσους όρους σε δραστηριότητες που αναλαμβάνουν από κοινού άτομα με διαφορετικότητα και άτομα που την αποδέχονται.

Φωτογραφικό Υλικό