Copyright 2024 - Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Το σχολείο μας την Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποίησε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή τόσο στη «Μελισσοκομική» Ρόδου όσο και στη βιομηχανία «Ροδογάλ».

Στη «Μελισσοκομική» τα παιδιά επισκέφτηκαν το Μουσείο της Μέλισσας και ενημερώθηκαν για τον κύκλο ζωής της καθώς και για τις θετικές επιδράσεις του μελιού στην υγεία μας. Παράλληλα τους δόθηκε η δυνατότητα να γευτούν παραδοσιακά γλυκίσματα με βάση το μέλι, όπως μελεκούνια, μάντολες και λουκούμια.

Στη «Ροδογάλ» οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τη διαδικασία που πραγματοποιείται ώστε το γάλα να φτάσει στο τραπέζι μας, για τα στάδια επεξεργασίας και τυποποίησής του, καθώς και για τα προϊόντα που παράγονται από αυτό. Τέλος δεχτήκανε κεράσματα με βάση το γάλα, όπως γιαούρτι, σοκολατούχο γάλα, ρυζόγαλο και κρέμες.

Η επιστροφή μας πραγματοποιήθηκε στη 13:00 μμ. Η μεταφορά των μαθητών μας  ήταν δωρεάν.